23. hét, új partner, Garger Pince

Garger

Kedves Látogatónk!

Mai bejegyzésünk célja nem mást, mint a soproni borvidék egyik legkiválóbb borászatának a bemutatása. Ez a pince nem más, mint Garger Imre által, méltán nagy becsben tartott Garger Pince.

Hol is járunk most?

Eisenberg-Vashegy magyar oldalán Vaskeresztesen, amely az osztrák oldallal ellentétben nem fürdőzik abban a fényben, mint amit megérdemelne. A vaskeresztesi föld azonban páratlan ásványkincsekben gazdag. Talaját tekintve zöld pala és agyag uralja, amely gazdag magnezitben és vasban. Innen származik a Vas hegy elnevezés, amely már római idők óta szőlő termesztés és borászkodás egyik fontos állomása.

És így érkezünk el mai bejegyzésünk főszereplőjéhez Garger Imréhez és a Garger Pincéhez.

Nagy örömünkre Garger Imre fogad minket, majd megismerkedésünk után, szinte azonnal egy spontán borkóstolóra kapunk invitálást. A borkóstolóval egybekötött kiváló hangulatú beszélgetésünk alatt hihetetlenebbnél, hihetetlenebb történetekben van részünk és a remek hangulatnak köszönhetően, csak úgy repül az idő.

Imre, aki szinte azonnal kihangsúlyozta számunkra, ő nem borász, ő inkább bortermelő és Vaskeresztesen 2004-ben unokatestvérével Rainer Gargerrel közösen 6 hektár szőlő ültetésével kezdődött az a kiváló munka, ami napjainkig is tart.

Imrétől megtudhattuk, hogy itt

„a bor nem készül, hanem terem”.  

Mint elmondta, minimum egy évig hordóban, majd ezután még egy évig palackban érnek és gyakorlatilag háromévesen kerülnek a piacra remek borai.

És valóban remek borokról beszélünk. A korábban hírhedt savasságuk miatt megbélyegzett vaskeresztesi borokkal ellentétben, a Garger Pince borai harmonikus sav és alkoholtartalommal rendelkeznek. Igazi kuriózum akár a Kékfrankosról, akár a Merlotról vagy a Rose-ról legyen szó és amelyet számos díj gazdagít.

Kóstolónk vége feléhez érve, megismerkedhettünk a boros palackokra került címke történetével.

A végleges címke választása előtt, Garger Imre számos népszerű boros címke vizsgálatából merített inspirációt és az egyediségre való törekvés jegyében született meg, a mai napig is látható védjegy, a kalap.

Mindegyik kalap a bor jellegzeteségeinek megfelelően került kiválasztásra. A Rosén látható szalmakalap a könnyedséget, míg a Kékfrankoson található hagyományos kalap a bor lüktető, élő mivoltát igyekszik kihangsúlyozni. A Merlot-ra került cilinder hűen tükrözi, azt az eleganciát, amit a vonzó illat és a bor gyümölcsössége jelképez.

A címke feliratozásában,

a Garger Wachter felirat különleges történetét is megismerhettünk. Amely Garger Imre és Thomas Wachter közös projektét jelképezi és amit az a nemes cél motivált, hogy a Vashegy osztrák és magyar oldalát – amely a trianoni békeszerződés aláírása után szakadt szét-, virtuálisan újra egyesítik. Mint Imre elmondta

„2006 környékén elhatároztuk, hogy közösen készítünk bort. Külön-külön mind a ketten megcsináltuk saját borunkat, aztán egy évig tartó hordóban érlelés után eldöntöttük, melyek azok a hordó tételek, amit egy tartályba pumpltunk össze, majd palackoztunk és mindenki annyi palackot vitt haza, amennyit beletett a közösbe”

Látogatásunk végéhez érve elmondhatjuk, hogy egy olyan hihetetlen élményben volt részünk, ami felülmúlta minden vágyunk.

Bátran ajánljuk mindenkinek, aki remek boros élményre vágyik és amit nem csak mi mondunk, hanem Borbás Marcsi Gastroangyal műsorában is elhangzott és amelyet itt tudtok megnézni.

Látogassatok el bátran a Garge Pincéhez!

Mi pedig, igyekszünk minél hamarabb elhozni számotokra azt az élményt, amiben nekünk is részünk lehetett.

Részletekről, keresd program ajánlatunkat és iratkozz fel hírlevelünkre, hogy minél hamarabb értesülj!

Hordó
Díjak